Ruch w życiu dziecka

Ruch jest ważny w każdym etapie życia. Warto dlatego zadbać, by nasza pociecha nie spędzała każdej wolnej chwili przed telewizorem czy komputerem. Zabawy ruchowe są nie tylko świetną propozycją na nudę, dają również możliwość rozwoju.

Większość dzieci kocha ruch, dlatego propozycja ćwiczeń z pewnością spotka się z dużą aprobatą. Ważne jest, aby dostosować zajęcia ruchowe do umiejętności swojej pociechy, podnosząc z czasem poprzeczkę.
Trzylatki nie są jeszcze bardzo sprawne, jednak kochają wspinanie się i pokonywanie przeszkód, bieganie. Mogą mieć trudność z utrzymaniem równowagi, jednak możemy pomóc im w wykonaniu tego zadania, co z pewnością spotka się z entuzjazmem z ich strony. Trzylatek nie potrafi jeszcze łapać piłki, jednak z pewnością spodoba mu się jej turlanie.
Znacznie sprawniejsze są już czterolatki, które w tym wieku potrafią na ogół łapać piłkę oraz stać na jednej nodze. Poza tym uwielbiają bieganie i pokonywanie przeszkód, także na jednej nodze.
U pięciolatków zauważyć można już predyspozycje do zajęć ruchowych a przy tym indywidualne różnice. Dzieci uwielbiają ruch, podczas którego doskonale radzą sobie zarówno z rzucaniem, jak i łapaniem piłki.
W przypadku sześciolatków mówić można o opanowaniu wielu czynności, które dzieci te wykonują w ruchu.

Niemal każde dziecko kocha ruch, podczas którego traci wiele energii. Jako rodzice powinniśmy zatem zadbać o to, by dostarczać mu cennych składników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To bardzo ważne, by dziecko miało szansę na właściwe rozwijanie się. Pamiętajmy zatem o rozpoczęciu każdego dnia pożywnym śniadaniem, bez którego dziecko nie powinno wyjść z domu. 

Rzadko które dziecko nie skorzysta z możliwości spędzenia czasu w aktywny sposób. Nie należy dziecku tego odmawiać, bowiem przynosi to mnóstwo korzyści zarówno dla organizmu, jak i jego rozwoju. Warto dlatego tak organizować dziecku czas, aby każdego dnia dać mu szansę na ciekawe zajęcia ruchowe.

W związku że jesień nie sprzyja ruchowi na zewnątrz, przedstawiamy propozycje ciekawych zajęć, którym można oddawać się w mieszkaniu. Wszystkie ćwiczenia gwarantują nie tylko dobrą zabawę, ale także rozwój dziecka.

Naśladowanie

Siadamy z dzieckiem naprzeciwko siebie, wykonujemy czynność, którą dziecko naśladuje, na przykład rysujemy w powietrzu koło lub serce, następnie przechodzimy do min. Po 4-5 razach, zamieniamy się rolami.
Ćwiczenie usprawnia ręce, zmusza do koncentracji oraz odwzorowywania.

Koncert

Dziecko siada na podłodze, następnie na hasło „bęben” uderza o podłogę piętami, na hasło „pianino” uderza o podłogę palcami stóp. Ćwiczenie to można połączyć ze śpiewaniem piosenek.

Skakanka

Skakanka może służyć nie tylko do skakania. Można ułożyć ją na podłodze wytyczając w ten sposób drogę, którą dziecko ma pokonać z wdziękiem i gracją. Ćwiczenie zachęca do chodzenia z wyprostowanymi plecami, podniesioną głową.

Basen na sucho

Wiele dzieci lubi pluskać się w wodzie. Ćwiczenia w nauce pływania można przeprowadzić na sucho, w pokoju dziecka. Maluch kładzie się na podłodze na brzuszku i wykonuje ruchy żabki.

Mecz piłki

Piłka to zabawka, która znajduje się niemal w każdym pokoju dziecięcym. Można wykorzystywać ją na wiele sposobów, rzucać, turlać, kopać.
Jedną z ciekawych propozycji jest urządzenie z dzieckiem meczu. Jego atrakcyjność polega na tym, że dziecko uderza piłkę czołem pokonując drogę na czworaka. Za bramkę mogą posłużyć drzwi do pokoju, można ją także wytyczyć na przykład z klocków.

Wyścigi wielbłądów

Dziecko przeobraża się w wielbłąda. Chodzi na czworaka w wyprostowanymi nogami i podniesioną pupą. Jeśli mamy ochotę, możemy także wziąć udział w zabawie organizując wyścig lub wystawę wielbłądów.

Wyobraźnia dziecka jest cudowna, dlatego dajmy szansę na zaproponowanie mu zabawy. Nasz entuzjazm z pewnością sprawi, że dziecko chętniej będzie wymyślało coraz to nowe propozycje.

Be the first to comment on "Ruch w życiu dziecka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*