Przed inwestycją w nowy piec i rodzaj oszczędnego paliwa, jakim przykładowo może być ekogroszek lub pellet najpierw dobrze jest zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku. Jeśli dom jest stary, wówczas jego ocieplenie może wymagać większych inwestycji i remontu, niż w przypadku domu nowszego.

Problem ten dotyczy wielu budynków stojących na wsi, gdzie nikt nie robił remontu od dziesiątek lat. Jak w takim razie prawidłowo ocieplić starszy budynek na wsi, aby jego ogrzewanie mogło stać się źródłem istotnych oszczędności w naszych comiesięcznych wydatkach?

Przede wszystkim należy zadbać o okna. Jeśli są stare i drewniane, to najlepiej będzie wymienić je na plastikowe, posiadające 3 warstwy, czyli jedną szybę zewnętrzną, jedną wewnętrzną i dodatkowo jedną środkową. W ten sposób znacznie mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelne okna. Podobnie należy uczynić z drzwiami, lepiej żeby były grube i wykonane z solidniejszego materiału niż drewna. Dobrze jest także ocieplić ściany. Jednak nim to zrobisz upewnij się, że ściana nie zawiera wilgoci. W innym wypadku może się to skończyć wystąpieniem grzyba na ścianie. Zatem przed ociepleniem każdej ściany należy ją osuszyć i spryskać preparatami anty-grzybicznymi.

Jeśli któraś ze ścian jest wystawiona na północny wiatr, wówczas taką ścianę należy dodatkowo ocieplić. Jeśli posiadasz taką możliwość dobrze byłoby zadbać także o jakąś naturalną osłonę zewnętrzną. Przykładowo może to być rząd krzewów osłaniających ścianę od silnych podmuchów północnego wiatru.

Podobne artykuły: https://www.zec-ndm.pl/

Dopiero tak przygotowany budynek nadaje się do wymiany pieca na bardziej ekonomiczny. Warto również zrobić przegląd całej instalacji grzewczej, aby mieć pewność, że wytrzyma ona działanie nowego, bardziej wydajnego pieca. W innym wypadku inwestycja może okazać się nietrafiona i wcale nie przełoży się na większe oszczędności w okresie grzewczym. Pamiętaj, aby wybrać piec na pellet lub ekogroszek, bowiem ogrzewanie domu zwykłym węglem również nie będzie finansowo opłacalnym rozwiązaniem.